V MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY BURSZTYNNICZE

 

W V Międzynarodowych Warsztatach Bursztynniczych Gdańsk 2013 (8-15 września 2013 r) uczestniczyło 5 projektantów z Holandii i Niemiec:

Jutta Kafellz, Julia Walters, Peter Vermandere, Peter Hoogeboom oraz Linda Ezerman. Uczestnicy warsztatów mieli zagwarantowane przeloty, całotygodniowe wyżywienie i pobyt w hotelu, bezpłatny dostęp do surowców i materiałów złotniczych oraz udostępniono im na tydzień pracownię złotniczą z pełnym wyposażeniem i nadzorem technicznym.

W zaproszeniu projektantów pomagały Ambasada Belgii w Warszawie oraz Ambasada RP w Brukseli. 

 

Uczestnicy warsztatów wysłuchali pierwszego dnia wykładu inauguracyjnego o bursztynie
W ciągu kilku kolejnych dni projektanci z Belgii uczyli się poławiać bursztyn, obrabiać go i szlifować w pracowni doświadczonego mistrza złotnictwa i bursztynnictwa – Zbigniewa Strzelczyka. W wolnych chwilach zwiedzili Muzeum Bursztynu oraz inne atrakcje turystyczne Gdańska. Warsztaty zakończyły się wernisażem prac wykonanych przez uczestników, który odbył się 14 września o godz. 19 w Galerii Amberstyl, w Gdańsku.
Uczestnicy warsztatów otrzymali Certyfikaty ukończenia projektu.

 

Organizatorem warsztatów była w imieniu konsorcjum „Bursztyn. Skarb Polski” Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu.

Warsztaty są organizowane w Gdańsku od 2009 roku. Ich podstawowym założeniem jest zainspirowanie bursztynem projektantów biżuterii z całego świata, którzy nigdygo nie wykorzystywali w swojej twórczości. W pierwszej edycji uczestniczyli projektanci z Niemiec, Holandii i Australii, dwa lata temu gościliśmy w Gdańsku projektantów biżuterii z Hiszpanii. W maju 2011 roku obróbki bursztynu uczyli się twórcy sztuki złotniczej z Włoch a w 2012 roku Belgowie. Warto nadmienić, że Gisbert Stach, uczestnik pierwszej edycji warsztatów, zdobył główną nagrodę w konkursie Amberif Design Award 2011.

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.